4) Sakinleşme yolunda…

Evet, sakinleşmek lazım ama nasıl? Önceki yazılarımda bir kaç yöntem anlattım ve bunlar kuşkusuz önemli yöntemler. Ancak dikkat ettiyseniz, konuştuğunuz kişiye yaklaşımı temel alıyorlar. Ya her zaman gergin, sinirli, tepkili biriyseniz? Bu durumda diğer insanlar ile iletişiminizin yanında, kendiniz ile olan iletişiminizi arttırmalı, iç huzurunuzu bulmaya odaklanmalısınız. Bunu yapmak düşünüldüğü kadar zor olmasa da, belli bir niyet ve gerçekleştirme iradesi gerektirir. Nedense toplumumuzda iç iletişimi, gereksiz ve basit bulan kişiler var. Hatta bir de laf türetmişiz: “Kendi kendine konuşana deli derler” diye. Tabii bu arada daha çok toplum içinde, kimseyi umursamadan, sesli bir şekilde konuşan kişiler kastediliyor. Genelde bu tip insanlar tekinsiz ve dengesiz olarak damgalanıyor. Bunun nedenlerine girmek bu yazının amacını aşıyorsa da uygulayabileceğimiz yöntemlerin, bizi bu noktaya sürüklemeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

 • Derin Düşünce Uygulamaları (Meditasyon)
 • Bilinçli Farkındalık (Mindfullness)

Derin Düşünce Uygulamaları

Birçok mecrada Meditasyon olarak anılsa da sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde derin düşünme anlamına gelmektedir. Sözlüklerde, “kişinin iç huzurunu, sükûneti, değişik bilinç halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” olarak tanımlanır(Kaynak: Vikipedia). Derin Düşünme Uygulamaları kanımca geniş kitleler tarafından çok yanlış anlaşılan bir olgudur. Bu yüzden öncelikle bazı temel bilgiler vermeliyim.

 1. Derin Düşünce Uygulaması yapmak için bir minderin üzerine oturup, bağdaş kurmalıyım. Ayrıca arka planda hafif, otantik bir Hint müziği çalmalı.” Bunlar tabii ki olabilir ama olacak diye bir ön şart yok. Çok farklı pozisyonlarda uygulanabilir. Ayakta, oturarak, müzik dinlerken, gündelik işlerimizi yaparken, vb. Herhangi bir kısıtlama yok.
 2. Derin Düşünce Uygulaması için yetenekli olmalıyım.” Bunun yetenek ile ilgisi yok. Niyeti olan herkes uygulayabilir. Ayrıca bu niyeti kararlı bir iradeyle devam ettirmek de çok önemli.
 3. Derin Düşünce Uygulaması dine dayanır” Farklı dinlerce kullanılagelmiş bir pratik olsa da, din ile doğrudan ya da dolaylı bir ilişkisi yoktur. Bazı dini törenlerde yapılan zikirler de bir tür derin düşünce uygulamasıdır, doğada yürüyüş yaparken, bir ağacın altına yatıp, doğanın seslerine kulak vermek de öyle. Önemli olan, ruhunuza, kişiliğinize ve ihtiyaçlarınıza hitap eden yöntemi bulmaktır.

Bilimsel olarak kanıtlanmış Derin Düşünce Uygulamalarından elde edilmiş bazı somut faydalar şunlardır:

 1. Stresi azaltır,
 2. Duygusal dayanıklılığınızı arttırır, olay, durum ve düşünceler üzerinde duygusal tepkinizi daha rahat kontrol edersiniz,
 3. Konsantrasyonunuzu arttırır ve dikkat dağınıklığınızı kontrol etmenize yardımcı olur,
 4. Olumlu duygularınızı arttırır,
 5. Bağımlılıklarınızın farkına varmanıza ve onları düzenlemeniz için ihtiyaç duyduğunuz içsel gücü arttırmanıza yardımcı olur,
 6. Hafızanızı kuvvetlendirir,

Basit bir şekilde Derin Düşünce Uygulamaları nasıl yapılabilir? Daha önce de belirttiğim gibi uygulamada bazı temel bileşenler var.

 1. Huzurlu ve sakin bir ortam seçin, uygulama sırasında rahatsız edilmemeniz önemlidir. Gerekirse ev halkını bu yönde bilgilendirin ya da evin size ait olduğu bir zamanda yapın. Rahatsız edilmeyeceğinizi bildiğiniz ev dışı bir ortam da olabilir.
 2. Rahat kıyafetler giyin. Amaç kendinize odaklanmak olduğundan, sizi rahat ettirecek, sıkmayacak kıyafetler amaca hizmet edecektir.
 3.  İlk başlarda gündelik 10 dakika bile yeterli olacaksa da, ne kadar zaman ayırmak istediğinize karar verin. Mümkün olduğunca günün aynı saatinde Derin Düşünce Uygulaması yapmaya özen gösterin. Böylece günlük rutininizi oluşturmaya daha iyi hazırlanırsınız. Ancak aynı saatte yapamayacak bir durumdaysanız, bu konuda stres yapmanıza da gerek yok. Unutmayınız! Stresten uzaklaşmaya çalışıyoruz, oluşturmaya değil.
 4. Rahat bir pozisyonda oturun ancak çok da rahat olmamalı. Kahvaltıda kullandığınız biraz rahatsız bir iskemle olabilir, evin en rahat televizyon koltuğunda yapmayı tercih ederseniz, oluşacak fazla rahatlıktan uykuya dalıp gidebilirsiniz. Sandalye üzerinde omurganız dik, ayak tabanlarınız yere basılı, kollar ve elleriniz kucağınızda rahat edebilirsiniz. Gözlerin açık mı kapalı olması sorusuna gelirsek, ikisi de olabilir ancak gözler hafif kapalı olursa yoğunlaşmanız kolaylaşabilir.
 5. Derin Düşünce Uygulaması sırasında burundan derin nefes alıp ağızdan vermek, mümkünse diyafram nefesi alabilirseniz, vücudunuzun oksijenlenmesi kolaylaşır. Aldığınız oksijenin vücutta verimi artar, sağlığınıza dolaylı ve doğrudan olumlu etkileri olur. Nefesinize odaklanın, başka bir şey düşünmemeye çalışın. Arada bir düşünceleriniz dalıp giderseniz, farkına vardığınız an nefesinize odaklanmaya devam edin.
 6. Vücudunuzun içinde bulunduğu hislerin farkına varmaya çalışın. Bunun için ayak parmaklarınızdan başlayarak bütün vücut bölümlerine odaklanın. Hangi bölümde ne kadar zaman geçirdiğinizin bir önemi yoktur. Ne kadar kalmak istiyorsanız o kadar kalın. Bütün vücudunuzun gevşediğini hissettiğinizde oluşan huzurlu durumun keyfini çıkarın.

Önümüzdeki yazıda farklı Derin Düşünce Uygulamaları yöntemlerinden bahsedeceğim. Ayrıca cep telefonunuzda kullanabileceğiniz bazı uygulamalardan örnekler vereceğim.

Sükûnetle kalın,

Huzurla kalın…

kaan karakoç

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s