1) sakin olmak lazım…

neden sakin olmak lazım ? çünkü bana göre sakinlik bir çok konunun özündeki kilit nokta… bu sükunet meselesine nasıl geldiğimi kısaca anlatmak lazım bence. ben eskiden (ve hala zaman zaman – eskisi kadar olmasa da) oldukça sinirli bir insandım. bir çok insanın şimdiye kadar olduğu gibi ve bundan sonra da birçoğunun olacağı bir asabiyet vardı üzerimde. iş hayatımda ya da özel hayatımda olsun, mantık devreden çıktığında (ya da tepemin tası atınca), köşeye sıkıştığımda, haklı ya da haksız, asabiyet soslu laf kalabalığına başvurur, önümdeki sorunları o şekilde çözmeye çalışırdım.

eminim bir çoğunuz bir yerlerden okumuş ya da duymuşsunuzdur, bilmiyorsanınz ben söyleyeceğim; “hala anlayamadınız değil mi ? önemli olan haklı veya haksız olmak değil, kavganın kazananı yoktur, ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. önemli olan kalp kırmamak, önemli olan, yargılamadan, karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek ” albert einstein’a atfedilen bu söz zamanında benim gözümü açmıştı ve kendi çıkarımlarımla, sorunu kökten çözebileceğine inandığım şu ilkeye ulaştım: karşındaki insanı olduğu gibi kabul etme gerekliliği !

bu ilkeyi kabul ettiğiniz ve hayatınızdan bulunan, gelen, geçen herkese uyguladığınız zaman, öncelikle ego diye adlandırılan ve beynimizin bir tarafında oluşan psikolojik tanımlamayı es geçmeyi öğrenmeye başlıyorsunuz. ama insan doğasını biraz düşününce bunun söylenildiği kadar kolay olmadığını anlıyorsunuz.

parantez aç…

bu noktaya ulaşmak için ciddi miktarda kitap okudum, araştırdım ve buna rağmen, yolun başında olduğumu sanıyorum. kanımca ve düşünülenin aksine, çok kitap okumak cahilliği almıyor. Söyleşilerini takip ettiğim bir öğretim görevlisi şöyle bir fikir belirtmişti ki buna ben de katılıyorum: “okuduklarınıza ayırdığınız vaktin en az 2 katı zamanı, okuduklarınız üzerinde düşünmeye ayırmıyorsanız, okuduklarınızı kendi anlayış ve mantık süzgecinden geçirip içselleştirmeniz çok zordur.” her okuduğunuzu değerlendirmeden kabulleniyor ya da reddediyorsanız, o kitabın size vermeye çalıştıklarını gereğince anlayamıyorsunuzdur.

…parantez kapa

karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul ettiğiniz zaman;

  • önyargılarınızı bir kenara bırakmaya başlar, davranışları ve sözleri tarafsız bir şekilde algılar ve değerlendirirsiniz,
  • bütün beklentilerinizi sıfırlarsınız,
  • sakinleşirsiniz.

bir sonraki yazımda bu 3 noktayı değerlendireceğim ve sakinleşme yolunda anlamamız gereken noktaları açıklamaya çalışacağım. (ayrıca neden büyük harfler kullanmadığım yönünde fikirleriniz varsa yorumlarda okumak isterim, bu yazı hakkındaki düşüncelerinizin yanında…)

sükunetle kalın,

huzurla kalın,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s